2019 RS 400 Open

Carsington SC

2019 RS 400 Open

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st   1377 Oxford SC Sean Cleary Annalise Nixon   (3.0) 1.0 2.0 1.0 3.0 10.0 7.0
2nd   1488 Carsington SC Michael Sims Sam Leiper / Caroline Exley   2.0 (6.0) 1.0 2.0 2.0 13.0 7.0
3rd   1396 LLSC Richard Catchpole Gary Coop   (6.0) 2.0 4.0 6.0 1.0 19.0 13.0
4th   1460 Leigh & Lowton Dave Exley Richard Brown   1.0 4.0 (20.0 UFD) 4.0 5.0 34.0 14.0
5th   1283 Bassenthwaite SC Chris Pickles Matt Sharman   5.0 3.0 3.0 5.0 (6.0) 22.0 16.0
6th   1407 West Riding SC Hamish Gledhill Simon Dowse   4.0 5.0 5.0 3.0 (7.0) 24.0 17.0
7th   1383 Carsington SC Joe Scurrah Phil Robinson   (9.0) 9.0 6.0 8.0 8.0 40.0 31.0
8th   1363 Notts County SC Ross Ryan Amy Hinsliff-Smith   7.0 10.0 8.0 7.0 (11.0) 43.0 32.0
9th The Kraken 1359 Starcross YC Richard Ashwell Trish Clancy   12.0 (16.0) 7.0 12.0 4.0 51.0 35.0
10th   875 South Shields Jacob Ainsworth     8.0 8.0 9.0 10.0 (15.0) 50.0 35.0
11th   1447 Welton SC Jon Willars Rachel Willars   14.0 7.0 10.0 9.0 (20.0 DNC) 60.0 40.0
12th   1345 Notts County SC John Hobson Rebecca Ogden   10.0 11.0 14.0 (20.0 DNC) 10.0 65.0 45.0
13th   861 Carsington SC Gerard Barron Neil Cooney   11.0 (17.0) 12.0 16.0 9.0 65.0 48.0
14th Sidetracked 1123 Filey SC Carl Whitehead Carol Milner   13.0 12.0 (15.0) 13.0 12.0 65.0 50.0
15th   872 Carsington SC James Cokayne Emily Cokayne youth (17.0) 15.0 11.0 11.0 16.0 70.0 53.0
16th   1293 Carsington SC Richard Allen Leo   (16.0) 13.0 13.0 14.0 13.0 69.0 53.0
17th   1029 Carsington SC John Cunningham Nicky Cokayne   15.0 14.0 16.0 15.0 (18.0) 78.0 60.0
18th   693 Carsington SC Tim Cresswell Paul Hickman   (18.0) 18.0 17.0 17.0 17.0 87.0 69.0
19th   795 Carsington SC Tim Bird Julia Padgett   19.0 19.0 (20.0 DNC) 18.0 14.0 90.0 70.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName HelmAgeGroup Place Points
1   1460 Leigh & Lowton Dave Exley Richard Brown   1 1.0
2   1488 Carsington SC Michael Sims Sam Leiper / Caroline Exley   2 2.0
3   1377 Oxford SC Sean Cleary Annalise Nixon   3 3.0
4   1407 West Riding SC Hamish Gledhill Simon Dowse   4 4.0
5   1283 Bassenthwaite SC Chris Pickles Matt Sharman   5 5.0
6   1396 LLSC Richard Catchpole Gary Coop   6 6.0
7   1363 Notts County SC Ross Ryan Amy Hinsliff-Smith   7 7.0
8   875 South Shields Jacob Ainsworth     8 8.0
9   1383 Carsington SC Joe Scurrah Phil Robinson   9 9.0
10   1345 Notts County SC John Hobson Rebecca Ogden   10 10.0
11   861 Carsington SC Gerard Barron Neil Cooney   11 11.0
12 The Kraken 1359 Starcross YC Richard Ashwell Trish Clancy   12 12.0
13 Sidetracked 1123 Filey SC Carl Whitehead Carol Milner   13 13.0
14   1447 Welton SC Jon Willars Rachel Willars   14 14.0
15   1029 Carsington SC John Cunningham Nicky Cokayne   15 15.0
16   1293 Carsington SC Richard Allen Leo   16 16.0
17   872 Carsington SC James Cokayne Emily Cokayne youth 17 17.0
18   693 Carsington SC Tim Cresswell Paul Hickman   18 18.0
19   795 Carsington SC Tim Bird Julia Padgett   19 19.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName HelmAgeGroup Place Points
1   1377 Oxford SC Sean Cleary Annalise Nixon   1 1.0
2   1396 LLSC Richard Catchpole Gary Coop   2 2.0
3   1283 Bassenthwaite SC Chris Pickles Matt Sharman   3 3.0
4   1460 Leigh & Lowton Dave Exley Richard Brown   4 4.0
5   1407 West Riding SC Hamish Gledhill Simon Dowse   5 5.0
6   1488 Carsington SC Michael Sims Sam Leiper / Caroline Exley   6 6.0
7   1447 Welton SC Jon Willars Rachel Willars   7 7.0
8   875 South Shields Jacob Ainsworth     8 8.0
9   1383 Carsington SC Joe Scurrah Phil Robinson   9 9.0
10   1363 Notts County SC Ross Ryan Amy Hinsliff-Smith   10 10.0
11   1345 Notts County SC John Hobson Rebecca Ogden   11 11.0
12 Sidetracked 1123 Filey SC Carl Whitehead Carol Milner   12 12.0
13   1293 Carsington SC Richard Allen Leo   13 13.0
14   1029 Carsington SC John Cunningham Nicky Cokayne   14 14.0
15   872 Carsington SC James Cokayne Emily Cokayne youth 15 15.0
16 The Kraken 1359 Starcross YC Richard Ashwell Trish Clancy   16 16.0
17   861 Carsington SC Gerard Barron Neil Cooney   17 17.0
18   693 Carsington SC Tim Cresswell Paul Hickman   18 18.0
19   795 Carsington SC Tim Bird Julia Padgett   19 19.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName HelmAgeGroup Place Points
1   1488 Carsington SC Michael Sims Sam Leiper / Caroline Exley   1 1.0
2   1377 Oxford SC Sean Cleary Annalise Nixon   2 2.0
3   1283 Bassenthwaite SC Chris Pickles Matt Sharman   3 3.0
4   1396 LLSC Richard Catchpole Gary Coop   4 4.0
5   1407 West Riding SC Hamish Gledhill Simon Dowse   5 5.0
6   1383 Carsington SC Joe Scurrah Phil Robinson   6 6.0
7 The Kraken 1359 Starcross YC Richard Ashwell Trish Clancy   7 7.0
8   1363 Notts County SC Ross Ryan Amy Hinsliff-Smith   8 8.0
9   875 South Shields Jacob Ainsworth     9 9.0
10   1447 Welton SC Jon Willars Rachel Willars   10 10.0
11   872 Carsington SC James Cokayne Emily Cokayne youth 11 11.0
12   861 Carsington SC Gerard Barron Neil Cooney   12 12.0
13   1293 Carsington SC Richard Allen Leo   13 13.0
14   1345 Notts County SC John Hobson Rebecca Ogden   14 14.0
15 Sidetracked 1123 Filey SC Carl Whitehead Carol Milner   15 15.0
16   1029 Carsington SC John Cunningham Nicky Cokayne   16 16.0
17   693 Carsington SC Tim Cresswell Paul Hickman   17 17.0
18   1460 Leigh & Lowton Dave Exley Richard Brown   UFD 20.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName HelmAgeGroup Place Points
1   1377 Oxford SC Sean Cleary Annalise Nixon   1 1.0
2   1488 Carsington SC Michael Sims Sam Leiper / Caroline Exley   2 2.0
3   1407 West Riding SC Hamish Gledhill Simon Dowse   3 3.0
4   1460 Leigh & Lowton Dave Exley Richard Brown   4 4.0
5   1283 Bassenthwaite SC Chris Pickles Matt Sharman   5 5.0
6   1396 LLSC Richard Catchpole Gary Coop   6 6.0
7   1363 Notts County SC Ross Ryan Amy Hinsliff-Smith   7 7.0
8   1383 Carsington SC Joe Scurrah Phil Robinson   8 8.0
9   1447 Welton SC Jon Willars Rachel Willars   9 9.0
10   875 South Shields Jacob Ainsworth     10 10.0
11   872 Carsington SC James Cokayne Emily Cokayne youth 11 11.0
12 The Kraken 1359 Starcross YC Richard Ashwell Trish Clancy   12 12.0
13 Sidetracked 1123 Filey SC Carl Whitehead Carol Milner   13 13.0
14   1293 Carsington SC Richard Allen Leo   14 14.0
15   1029 Carsington SC John Cunningham Nicky Cokayne   15 15.0
16   861 Carsington SC Gerard Barron Neil Cooney   16 16.0
17   693 Carsington SC Tim Cresswell Paul Hickman   17 17.0
18   795 Carsington SC Tim Bird Julia Padgett   18 18.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName HelmAgeGroup Place Points
1   1396 LLSC Richard Catchpole Gary Coop   1 1.0
2   1488 Carsington SC Michael Sims Sam Leiper / Caroline Exley   2 2.0
3   1377 Oxford SC Sean Cleary Annalise Nixon   3 3.0
4 The Kraken 1359 Starcross YC Richard Ashwell Trish Clancy   4 4.0
5   1460 Leigh & Lowton Dave Exley Richard Brown   5 5.0
6   1283 Bassenthwaite SC Chris Pickles Matt Sharman   6 6.0
7   1407 West Riding SC Hamish Gledhill Simon Dowse   7 7.0
8   1383 Carsington SC Joe Scurrah Phil Robinson   8 8.0
9   861 Carsington SC Gerard Barron Neil Cooney   9 9.0
10   1345 Notts County SC John Hobson Rebecca Ogden   10 10.0
11   1363 Notts County SC Ross Ryan Amy Hinsliff-Smith   11 11.0
12 Sidetracked 1123 Filey SC Carl Whitehead Carol Milner   12 12.0
13   1293 Carsington SC Richard Allen Leo   13 13.0
14   795 Carsington SC Tim Bird Julia Padgett   14 14.0
15   875 South Shields Jacob Ainsworth     15 15.0
16   872 Carsington SC James Cokayne Emily Cokayne youth 16 16.0
17   693 Carsington SC Tim Cresswell Paul Hickman   17 17.0
18   1029 Carsington SC John Cunningham Nicky Cokayne   18 18.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com